Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy

Jednostka OSP Przyszowa została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jako druga jednostka z terenu gminy Łukowica, po OSP Łukowica i 23 w powiecie limanowskim. Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to część systemu bezpieczeństwa państwa, działająca na płaszczyźnie powiatowej, wojewódzkiej i centralnej. Skupia ok. cztery tysiące jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, w skład systemu wchodzą: Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, Ochotnicze Straże Pożarne, Zakładowe Straże Pożarne, niektóre szpitale oraz jednostki wyspecjalizowane w różnych dziedzinach ratownictwa (m.in. TOPR, GOPR, WOPR, itp.) Do KSRG może zostać włączona jednostka OSP, która spełnia wymagania określone w odpowiednich wytycznych, w tym musi posiadać: co najmniej dwa samochody ratowniczo-gaśnicze, odpowiednią ilość wyszkolonych ratowników zapewniających pełną obsadę wozów bojowych pozostających w stałej gotowości do podejmowania działań ratowniczych oraz skuteczny system łączności, alarmowania i powiadamiania ratowników. W dniu 28 stycznia 2015 roku Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zawarł porozumienie z gminą Łukowica, reprezentowaną przez wójta gminy Czesławę Rzadkosz oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Przyszowej, reprezentowaną przez: prezesa OSP Antoniego Skirlińskiego, naczelnika OSP Pawła Hybel, dotyczące włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyszowej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Porozumienie to określa prawa i obowiązki stron związanych z włączeniem jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, na które strony wyraziły zgodę i zobowiązały się do dalszej pracy na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa.